BREAKING
County approves settlement with Boxberger, Lehmkuhl
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Larned's Hagerman, Oilers' Hickel win 3 events at La Crosse
Kaylee Hagerman
Larned Indian long jumper Kaylee Hagerman

LA CROSSE — Larned standout Kaylee Hagerman earned a trio of gold medals in the 200 (27.88), long jump ( 17-81/2) and triple jump (35-11) at Thursday's La Crosse Track Invitational.

Hagerman ran a leg on the runner-up 400-meter relay (52.76). Larned Indian Cadee Upson was runner-up in the discus (102-1).

St. John earned runner-up finishes by Reagan Bonner, triple jump (34-5); Mia Meyer, high jump (5-0); and the 1,600-meter relay (4:30.86).

Macksville's Mayce Russell placed second in the javelin (124-0). Otis-Bison's girls placed second in the 3,200-meter relay (11:46.75).

LA CROSSE BOYS — Central Plains Oiler Blaine Hickel earned a trio of gold medals in the 100 (11.73), 200 (23.61) and long jump (21-61/2) at Thursday's La Crosse Track Invitational. Hickel ran a leg on the Oilers' runner-up 400-meter relay (45.75).

Otis-Bison's Gavin Alloway placed first in the triple jump (41-21/2).

St. John's Quade Smith placed runner-up in the 800 (2:11.1) and 1,600 (5:07.63).

LA CROSSE GIRLS INVITATIONAL

100m hurdles—4—Herbert, Larned, 18.29; 6—Robison, CP, 19.28

200m—1—Hagerman, Larned, 27.88

400m—3—Soeken, CP, 1:07.48; 4—Kenyon, OB, 1:07.56

800m—3—Reed, SJ, 2:38.23

3,200m—3—Mitchell, OB, 14:06.79; 4—Davis, CP, 14;13.14

300m hurdles—5—Meyer, SJ, 52.86

400m relay—2—Larned, 52.76; 5—St. John, 53.87; 6—Macksville, 53.88

1,600m relay—2—St. John, 4:30.86; 4—Larned, 4:37.69

3,200m relay—2—Otis-Bison, 11:46.75; 4—Central Plains, 12:16.58; 5—St. John, SJ, 12:42.56

Long jump—1—Hagerman, Larned, 17-81/2

High jump—2—Meyer, SJ, 5-0; 3—Mitchell, OB, 4-10

Triple jump—1—Hagerman, Larned, 35-11; 2—Bonner, SJ, 34-5; 5—Wachs, Larned, 31-21/2; 6—Schmidt, OB, 30-61/2

Shot put—3—Cadee Upson, Larned, 35-91/2

Discus—2—Cadee Upson, Larned, 102-1

Javelin—2—Russell, M, 124-0; 3—Oeser, CP, 117-2

LA CROSSE BOYS INVITATIONAL

100m—1—Hickel, CP, 11.73; 6—Colglazier, Larned, 12.51

110m hurdles—4—Katz, M, 18.59; 5—Klima, CP, 18.92

200m—1—Hickel, CP, 23.61; 6—Hurley, CP, 25.32

300m hurdles—6—Klima, CP, 47.63

400m—3—Haselhorst, OB, 54.2

800m—2—Smith, SJ, 2:11.1; 5—Heredia, CP, 2:22.84; 6—Dunn, SJ, 2:23.7

1,600m—2—Smith, SJ, 5:07.63

3,200m—4—McDonald, Larned, 12:19.44

400m relay—2—Central Plains, 45.75

1,600m relay—4—St. John, 3:52.07; 6—Larned, 4:06.61

3,200m relay—4—St. John, 9:29.06

High jump—3—Rasmussen, Larned, 5-8; 6—Haselhorst, OB, 5-8

Long jump—1—Hickel, CP, 21-61/2; 3—Alloway, OB, 19-71/2; 4—Hurley, CP, 19-31/2

Triple jump—1—Alloway, OB, 41-21/2; 3—Alpers, SJ, 40-6

Shot put—4—Cortez, OB, 43-5

Discus—6—Seeman, Larned, 123-2

Javelin—3--Rasmussen, Larned, 132-5; 4—Stroede, CP, 130-8